Обмеження на ввіз і вивіз грошей з України

18.06.2008

З 27 липня фізичні особи зможуть вивозити і ввозити в Україну будь-які суми без обмежень і підтвердження джерела походження коштів

Банкіри відзначають, що рішення НБУ, викликане зростанням доходів населення, не спричинить значного відтоку коштів із країни.

На минулому тижні Міністерство юстиції зареєструвало постанову Нацбанку #520/15211 "Про переміщення готівки й банківських металів через митний кордон України", яким регулятор лібералізував умови ввозу/вивозу готівкових іноземних коштів. З 27 липня фізичні особи зможуть перевозити через кордон без письмового декларування на митниці суму в еквіваленті до 10 тис. євро, тоді як раніше вона становила для української валюти - 15 тис. грн, іноземної - $3 тис. в еквіваленті (близько 2 тис. євро). Понад 10 тис. євро можна буде перевозити за умови письмового декларування. Юридичні особи зможуть увозити або вивозити наявну валюту без обмежень суми через повноважного представника на умовах письмової декларації.

НБУ зняв всі обмеження на переміщення валюти. Адже раніше максимальна планка вивозу української валюти для населення становила 50 тис. грн (близько 6,6 тис. євро), іноземної - $10 тис. Ввозити в Україну іноземну валюту можна було на суму не більше $15 тис. Для операцій понад ліміт необхідно було одержувати індивідуальну ліцензію НБУ й підтверджувати законність походження коштів. Відповідно до нових правил фізичним і юридичним особам також дозволяється пересилати через міжнародні поштові відправлення готівку до 300 євро, тоді як раніше - $100.

Останній раз НБУ піднімав планку в серпні 2005 року - до $10 тис. з $6 тис., встановлених у лютому 2003 року. Тоді за умови усного декларування фізичні особи-нерезиденти могли вивезти й увезти до $3 тис., тоді як нерезиденти - усього до $1 тис. За рік до цього максимальна межа становила $5 тис., а наприкінці 1990-х років - $1 тис.

Рішення НБУ є наслідском росту добробуту населення, упевнені банкіри. "Найчастіше тих сум, які передбачалися дотепер, було недостатньо для приватної й бізнес-діяльності. Для Європи з нинішніми цінами десяти тисяч доларів мало,- упевнений перший заступник голови правління "Ощадбанку Росії" (Україна) Владислав Кравец.- Наприклад, VIP-Пакет на фінал чемпіонату Європи з футболу коштує 8 тис. євро. Чому для того щоб подивитися футбол, треба йти й одержувати індивідуальну ліцензію?"

Нові правила дають альтернативу грошовим переказам для українців, що працюють за кордоном, адже при усному й письмовому декларуванні плата не стягується. "У людей стало більше грошей, а користуватися платіжною картою не завжди зручно. Тим більше що гастарбайтери, що працюють в Італії й Іспанії, почали заробляти пристойні гроші, а вони не дуже дружать із пластиковими картами",- вважає заступник голови правління банку "Фінанси й Кредит" Сергій Борисов.

Лібералізація переміщення валюти через кордон не приведе до відтоку коштів з України. "Зараз існує така можливість, як вивіз грошей на картках - там немає обмежень, можна провезти хоч мільйон. Виходить, на картках перевозити можна, а готівкою не можна, хоча суть та ж, тільки з картки треба буде платити комісію до 3%. Абсолютно правильно й справедливо, якщо не буде таких формальних обмежень",- відзначає пан Кравец. "Вивіз валюти готівкою - це не масове явище. Переклазом можна відправити більше,- говорить Сергій Борисов.- До того ж зараз більше ввозиться валюти в країну, чим вивозиться, тому що вести бізнес в Україні прибутковіше, ніж за рубежем".

ОЛЕНА Ъ-ГУБАРЬ

Коммерсантъ-Україна

Джерело: bin.com.ua