Збільшення штрафів за порушення ПДР

18.09.2008

17.09.2008 р. Верховною Радою України прийнято за основу проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно удосконалення урегулювання відносин в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" (№ 1061-5), який дозволить суттєво змінити відповідальність за порушення правил дорожнього руху.

Голова парламенту Арсеній Яценюк запропонував проголосувати по цьому документу в першому читанні, і після його доопрацювання, усунення недоліків і вирішення спірних пунктів уже 19.09.2008 р. винести його на голосування в другому читанні.

У відповідності з Законом пропонується збільшити розмір штрафів за правопорушення в сфері безпеки дорожнього руху. В середньому штраф буде 85-100 гривень. Підвищується і відповідальність за грубі порушення Правил дорожнього руху. Зокрема, штраф за проїзд на червоне світло світлофора буде 170-204 грн. За управління транспортним засобом в нетверезому стані - 1360-2550 грн.

Штрафувати водіїв зможуть тільки уповноважені не рядові співпрацівники ДАІ, а посадові особи, які мають спеціальні звання: інспектори і начальники підрозділів Державтоінспекції.

За грубі і систематичні порушення Правил дорожнього руху (управління транспортним засобом в стані алкогольного або іншого сп’яніння, скоєння дорожньо-транспортної пригоди і т.п.) рішення про стягнення в вигляді позбавлення права управління транспортним засобом або штрафу в великому розмірі будуть прийматись виключно судом.

Однак головним нововведенням законопроекту є створення механізму контролю порушень шляхом нарахування штрафних баллів. В разі порушення ПДР водієм транспортного засобу, сума штрафних балів котрого досягне або перевищить 30, його в судовому порядку позбавлять прав водія. Якщо на протязі року з моменту останнього порушення сума штрафних балів не збільшиться, вони будуть автоматично погашатись. Припускається, що облік штрафних балів буде здійснюватись за допомогою спеціальної автоматизованої системи, яка буде створена Державтоінспекцією.

Обов’язковим стане застосування ременів безпеки і мотошлемів.

Незважаючи на те, що в законопроекті передбачена норма, яка дозволяє позбавляти прав водія за грубі порушення ПДР тільки по рішенню суду, документ передбачає уповноважити співпрацівників ДАІ в деяких випадках позбавляти прав водія до винесення такого рішення. Позбавляючи водія прав, інспектор ДАІ буде зобов’язаний видати йому тимчасовий дозвіл на управління транспортним засобом.