Автомобільна аптечка

Автомобільна аптечка належить до тих обов'язковим аксесуарів, без яких виїжджати з гаража не варто, причому вона завжди повинна бути придатна до використання тому, як і автомобіль перед техоглядом, аптечка вимагає особливо ретельної ревізії і, якщо виникає необхідність, оновлення вмісту.

Перелік лікарських засобів, якими повинні комплектуватися автомобільні медичні аптечки першої медичної допомоги, регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я України № 187 від 07.07.1998 р.

Варто зазначити, що невідповідність вмісту аптечки вимогам МОЗ, несе за собою адміністративну відповідальність (штраф).

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України встановлені два типи медичних аптечок:
- Автомобільна аптечка-1 - для пасажирських, легкових автомобілів, з кількістю пасажирів до 9 осіб та вантажних транспортних засобів;
- Автомобільна аптечка-2 - для пасажирських транспортних засобів, призначених для перевезення більше 9 чоловік (автобусна аптечка).

У перелік лікарських засобів і препаратів, поряд з відомими всім медпрепаратами перев'язочними допоміжними засобами та супутними предметами медичного призначення (розчин йоду, ножиці, бинт), входять препарати, які в звичайному житті зустрічаються рідко - наприклад, бутарфанола тартрат (сильне швидкодіюче знеболююче).

Автомобільні аптечки другого типу відрізняються як наявністю перев'язувальних засобів і предметів медичного призначення, не передбачених переліком аптечок першого типу (комірці для фіксації шийного відділу хребта, термопокривало, шини еластичні і т.д.), так і значно більшою кількістю необхідних медикаментів і медзасобів.

Таблиця 1. Перелік медикаментів, які повинні бути в автомобільній аптечці-1

№ п / пНайменування медпрепаратів і предметів медичного призначенняКількість
1.Засоби для зупинки кровотечі накладання пов'язок при травмах.
1.1Джгут для зупинки кровотечі1 од.
1.2Бинт стерильний 5 м х 10 см1 од.
1.3Серветки з хлоргексідіном 6 см х 10 см2 од.
1.4Серветки кровозупиняючої дії з фурагіном 6 см х 10 см2 од.
1.5Пакет перев'язувальний стерильний1 од.
1.6 Лейкопластир в рулоні 5 см х 5 м1 од.
1.7Пластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см4 од.
1.8 Косинка медична перев'язочна 50 см х 50 см1 од.
2.Антисептичні засоби
2.1Розчин йоду 5% - 10 мл1 фл.
3.Знеболююче і серцеві засоби
3.1Буторфанола тартрат 0,2% - 1 мл у шприц-тюбику2 од.
3.2Нітрогліцерин 1% в капсулах (0,0005)2 од. 30 капс.
4.Додаткові засоби
4.1Ножиці з тупими кінцями1 од.
4.2Рукавиці медичні № 8 з поліетилену1 пара
4.3Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції легень1 од.
4.4Сульфацил натрію 20% - 1 мл у шприц-тюбику2 од.
4.5Булавка англійські6 од.
5.Інструкція користування засобами автомобільної аптечки 1 од.
6.Футляр для аптечки1 од.

Автомобільні аптечки можна придбати як власне в аптеках, автомагазинах, так і на авторинку. Слід бути уважними при купівлі, тому що можна купити на базарі - дешевше, але якість ніхто не гарантує, а можна і в магазині - дорожче, «фірмові» але не в потрібному асортименті

І все ж, виконуючи покупку, краще взяти з собою перелік і порівняти його з запропонованим набором медикаментів - так як помічено, що не всі виробники дотримуються стандарту і слід особливо звернути увагу на термін дії медпрепаратів.

На авторинку дуже часто пропонуються аптечки російського виробництва. Склад необхідних медикаментів у аптечок російського виробництва схожий на наш, і навіть багатший. Так, в російській аптечці передбачено такі потрібні в «господарстві» ліки як анальгін, аспірин, корвалол та активоване вугілля, але в їхній аптечці може не бути, наприклад, нітрогліцерину або серветок «Колетекс» з хлоргексідіном, що входять в перелік, затверджений МОЗ України. Незважаючи на те, що в асортименті товару на авторинках є російські та українські аптечки, все ж краще купувати продукцію вітчизняних виробників так як останні укомплектовані по нашим стандартам, і проблем буде менше з ДАІ.

Можна і самостійно укомплектувати автомобільну аптечку, купивши окремо всі перераховані у переліку МОЗ ліки, але, як виявляється не так-то просто.

А ось придбати такі засоби як серветки «Колетекс» кровозупиняючої дії з фурагіном, сульфацил натрію 20% або, знову ж таки, бутарфанола тартрат 2% в шприц-тюбику, не так і просто. Так деякі аптекарі з'ясувавши, що мова йде про препарати з автомобільної аптечки, просто повідомляють, що окремо цей самий бутарфанол взагалі ніколи не продавався, пропонуючи придбати готову аптечку в комплекті, або пропонують замінники медпрепаратів.

Так бутарфанол можна замінити трамадолом і марадолом (вони теж внутрішньом'язові). Крім того, сильним знеболювальних є кеторолак (кетанол), який можна застосовувати як з аналогами бутарфанола, так і без них. Але в аптеках ці ліки - продаються в основному тільки за рецептом лікаря і при проходженні техогляду не замінять бутарфанол. А от при аварії, якщо знадобиться знеболювання, цілком підійдуть.

Якщо аптечка «живе» в автомобілі вже не перший рік, обов'язково варто знайти час і провести її ревізію. Якщо закінчився термін придатності «нескладних» медикаментів, наприклад, йоду або пластиру, їх можна оновити в найближчій аптеці. Ну а якщо використані або «застаріли» бутарфанол або серветки «Колетекс», потрібно буде купувати нову аптечку чи шукати набір-додаток. Інформацію про адреси аптек, які спеціалізуються на «автомобільному» асортименті, можна отримати прямо з аптечки. Виробники аптечок публікують ці адреси на листочках з відомостями про себе або на переліку ліків, що входять в аптечку.

Зазвичай представники ДАІ часто цікавляться наявністю аптечки в автомобілі, але її склад перевіряють рідко, але при проходженні техогляду обов'язково перевірять вміст аптечки на відповідність переліку, встановленому Мінздравом.

Таблиця 2. «Автобусна» аптечка (для ТЗ з кількістю пасажирів більше 9-ти)

№ п/пНайменування медпрепаратів і предметів медичного призначенняКількість
1.Засоби для зупинки кровотечі накладання пов'язок при травмах.
1.1Джгут для зупинки кровотечі3 од.
1.2Бинт стерильний 5 м х 10 см6 од
1.3Серветки з хлоргексідіном 6 см х 10 см9 од.
1.4 Серветки кровозупиняючої дії з фурагіном 6 см х 10 см 9 од.
1.5Пакет перев'язувальний стерильний4 од.
1.6Лейкопластир в рулоні 5 см х 5 м3 од.
1.7Пластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см 10 од.
1.8Косинка медична перев'язочна 50 см х 50 см3 од.
1.9Тесемка для фіксації шин10 м
2.Антисептичні засоби
2.1Розчин йоду 5% - 10 мл2 фл.
3.Знеболюючі і серцеві засоби
3.1Буторфанола тартрат 0,2% - 1 мл у шприц-тюбику6 од.
3.2Нітрогліцерин 1% в капсулах (0,0005)40 капс.
4.Додаткові кошти
4.1Ножиці з тупими кінцями2 од.
4.2Рукавиці медичні № 8 з поліетилену4 пари
4.3Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції легень4 од.
4.4Гіпотерміческій портативний пакет-контейнер4 од.
4.5Сульфацил натрію 20% - 1 мл у шприц-тюбику4 од.
4.6Булавки англійські12 од.
4.7Термопокривало4 од.
4.8 комірці для фіксації шийного відділу хребта, комплект: 4 розміру для дорослих, 1 дитячий1 од.
4.9Шини еластичні Sam Splint12 од.
4.9.1- для верхніх кінцівок4 од.
4.9.2- для нижніх кінцівок6 од.
4.10Портативний апарат для штучної вентиляції легень1 од.
5.Інструкція користування засобами автомобільної аптечки 1 од.
6.Футляр для аптечки1 од.